A HT f bn
ismeretlen 2006.12.18. 21:04
A ht f bn br nem stni eredet, hanem a rmai katolikus tantsokban fogalmazdik meg, jobb velk tisztban lenni...
1. A kevlysg 2. A fsvnysg 3. A bujasg 4. Az irigysg 5. A torkossg 6. A harag 7. A jra val restsg
Kevlysg (Nap):
“A kisemberek jellemzje, hogy elbizakodott lesznek, midn szreveszik, hogy szksg van rjuk.” (Friedl Beutelrock)
Kevlysg: arrogancia, nelgltsg, hisg, bszkesg
Ltezik egszsges bszkesg, amelyet boldog megelgedettsgknt tlt el bennnket, ha elrtnk valami rtkeset. A beteges bszkesg, a kevlysg ezzel szemben nagykpsgben, illetve nelgltsgben mutatkozik meg, s szlssges esetekben nagyzsi hbortt fokozdik. Ez a fbn a legelterjedtebb s rendszerint az els helyen emltik, annak megfelelen, ahogyan asztrolgiai megfelelje is – a Nap – mint a legfontosabb bolyg mindig az els helyen ll. Tipikus eg-betegsgknt, az n felfuvalkodottsgaknt sokfle nevet kap ez az eltvelyeds, s nteltnek, arrognsnak, bekpzeltnek, dlyfsnek, knyeskednek s nrcisztikusnak mutatkozik meg, szjhsknt, sztrknt vagy fontoskod alakknt jelenik meg.
Restsg (Hold)
“Valjban teljesen ms vagyok, csak ht oly ritkn tudom megmutatni!” (dn von Horvth)
Restsg: szeszlyessg, feleltlensg, kznyssg, remnytelensg
Ezt a fbnt sokszor kinevetik, mivel az emberek azt gondoljk, hogy minden bizonnyal kedvetlen puritnok vagy ms nyughatatlan ambcionistk talltk ki. m itt nem arrl a lustlkodsrl van sz, amely lvezetet okoz, nem arrl az “idkrsrl”, amelyet valban megrdemlnk. Ha valaki valdi pihent tart, annak semmi kze nincs az itt felsorolt restsghez, klnben ezt a hallos bnt – hasonlan a pihenshez – napjainkban a kihals veszlye fenyegetn. E mgtt a hibs magatarts mgtt sokkal inkbb az hzdik meg, hogy kptelenek vagyunk elrni valamit, mivel hinyzik hozz az ernk s a kitartsunk. Ehelyett inkbb elbb, mint utbb mly kznyssgbe hzdunk vissza, a krnikus kedvetlensg llapotba, amelyben apatikusan s szenvelegve hagyjuk elmenni magunk mellett az letet.
Irigysg (Merkr)
“Az irigy embereknek ktszeresen nehz: nemcsak a sajt szerencstlensgkn bosszankodnak, hanem msok szerencsjn is.”(Hippias)
Irigysg: fltkenysg, krrm, rosszakarat, rosszindulat, gyllet
A harmadik hallos bnt, az irigysget vagy a fltkenysget, mai felfogsunk szerint spontnul a Vnuszhoz sorolnnk. Tradicionlis rtelmezs szerint azonban a Merkrral ktik ssze, amely bzvst tekinthet agyafrtnak s ravasznak, amely tulajdonsgok otthon vannak e terleten s taln a hozztartoz negatv gondolkozsban is. Az ismert Merkr-problmk, gymint hazugsg s csals, ezzel szemben nem tartoznak a hallos bnk kz, mg akkor sem, ha az nmts makacsul visszatart minket az nismerettl, s ezzel egytt a kzp s az t felismerstl.
Bujasg (Vnusz)
“Az evilgi ltezs sszes baja a moh vgybl ered.”(Buddha)
Bujasg: mohsg, a pazarls szenvedlye, hatalomvgy, szexulis rlet
A negyedik hallos bnt, a bujasgot a Vnusz-hoz rendeljk. Tbbnyire a testisget elutast prdria kornak maradvnyaknt kinevetjk s jelentsgben alulbecsljk. Semmikppen sem korltozdik ugyanis a szexulis megkvnsra. A bujasg azt jelenti, hogy vgyakozsunk lvezettel kecsegtet objektumnak oly md ki vagyunk szolgltatva, hogy mindenron s jra meg jra birtokolni akarjuk. Ez a vgy elrasztja tudatunkat, s ott fixa idev vlik, amely semmi msnak nem hagy teret benne.
Harag (Mars)
“A pusztts a remnyt vesztettek s megnyomortottak kreatv tette, az a bossz, amelyet a meg nem lt let nmagn vesz.” (Erich Fromm)
Harag: dh, pusztt vgy, bosszvgy
A Mars-nak megfelel hallos bn a harag, a dh. Egyik legszlssgesebb formjt “mok”-nak nevezzk, ami egy malj sz a harag kifejezsre. Teljesen nyilvnval, hogy a “gyilkos" hallos bnk kz tartozik, mivel spontn kitrse gyakran pp gy veszlyezteti a sajt, mint msok lett. A dh kitr ervel br, ami elhomlyostja a tudatot s haragra lobbantja a lelket. Legknnyebben a tmegtudat mlyrl tr el vratlanul, amikor is elre nem lthat mdon az nmagukban civilizlt egynekbl uszt bandt csinl. Ha fltkenysggel s megsrtett bszkesggel prosul, bosszvgy lesz belle, rendkvl destruktv energia, amely mr sok hbort kirobbantott. Ilyetnkppen a harag az a sz, amellyel az Illisz kezddik, amelyben Homrosz Trja pusztulsrl beszmol.
Torkossg (Jupiter)
“Jbl is megrt a sok.” Torkossg: mrtktelensg
A Jupiter-nek megfelel hallos bn a mrtktelensg. Rokonsgban ll a bujasggal, gy knnyen ssze is tveszthet vele. m mg ott a vgy egy gynyrt gr trgynak szl, itt egyszeren egy vlogats nlkli magunkba tmsrl van sz a kvetkez mott alapjn: “a tl sok nem elg”. Ahol a Jupiter nem fejleszt ki valdi rzkisget, ott elmerl az rtelmetlen bsgben, gymint a mrtktelen evsben s ivsban, hogy ezzel kzdje le bels ressgt. Eme hallos bn ismertetjegye egyfajta negatv transz, kbulat, amely az rtelmetlensg rzst leplezi. Ezt szolglja mindaz, amit mrtktelenl fogyasztunk, legyen az akr rk hosszat tart tvzs, lland zenehallgats, szmtgpes jtkok, szrfzs az interneten, maguk a knyvek, ha mrtktelenl olvassuk ket, eltrtenek minket attl, hogy reflektljunk a tartalmukra s szrevegyk az rtelemre irnyul, mlyre hatol krdseket.
Fsvnysg (Szaturnusz)
“A fsvny szmtalan vgrendeletet kszt. Vonzza t, mintegyfajta pnzkiads, amelyrl tudja, hogy gysem ri meg.” (Sigmund Graff)
Fsvnysg: kapzsisg
A hetedik hallos bn, amelyet a Szaturnusz bolyghoz rendelnek, a fsvnysg. Ellenttben a bujasg s a torkossg “brni akarsval” az alapproblma itt abban rejlik, hogy nem akarunk odaadni, vagy egyltaln msokkal megosztozni valamin. Ily md a fsvny emberbl zsarnok lesz, aki mindig mindent magnak akar megtartani. Az rltsg mindazonltal abban ll, hogy a begyjttt dolgokat nem hasznlja, sem a maga, s fleg nem msok szmra. Ezltal felhalmozott pnzbl, ami nmagban egy hatalmas potencilt kpez, egyszeren holt paprok s rmk halmaza lesz.
s a ht f erny :
1. Blcsessg. 2. rtelem. 3. Jtancs. 4. Tudomny. 5. Lelki erssg. 6. Jmborsg. 7. Istenflelem.
|