Jvendõmonds
Ebben a rszben ``jvendõmonds'' alatt a jvõ megismersnek okkult mdjait rtjk.
A jvõ frkszsnek ugyanis vannak a keresztnysg szempontjbl megengedett mdjai is. Egyrszt Isten ltal adott termszetes kpessgeinket, esznket felhasznlva ksrletet tehetnk a jvõ esemnyeinek elõre ltsra.
Erre szksgnk is van, hisz mindenfle tervezs ezen alapul. Pl. a termszet megismerse lehetõv teszi, hogy megmondjuk, hol lesznek a bolygk tz vagy szz v mlva, kiszmolhatjuk, hogyan fog mûkdni egy gp, melyet csak ksõbb ptenek meg, a mindennapi letben vett jrtassgunk segtsgvel kisebb-nagyobb pontossggal meg tudjuk mondani, mit csinlunk holnap ugyanebben az idõben vagy mi trtnik egszsgnkkel, ha gy dntnk, hogy nem szokunk le a dohnyzsrl. Isten is felvillanthat egy-egy dolgot elõttnk a jvõvel kapcsolatosan, ha ezt Õ jnak ltja.
Ez megtrtnhet brmelyiknkkel is olyan gyekben, melyek valamirt fontosak neknk. Imban megmondhatja neknk Isten pl. azt, hogy egy betegsg el fog mlni, ezrt legynk nyugodtak. Ezen kvl Isten egy nagyobb embercsoportnak vagy akr az egsz vilgnak szlan kinyilatkoztathat a jvõre vonatkoz dolgokat.
Ezt meg is tette pl. amikor az szvetsg prfti elõre jvendltek Jzusrl, de az jszvetsg is emlt keresztny prfcikat, mint pl.: Ez idõ tjt prftk jttek le Jeruzslembõl Antichiba. Elõllt kzlk az egyik, nv szerint Agabusz, s a Llek sugallatra elõre megmondta, hogy nagy hnsg fog tmadni az egsz fldn, s ez be is kvetkezett Klaudiusz idejben.
Ugyanez az Agabusz prfta Pl elfogatst is megjvendli (ApCsel 21,10-14 ), de nem sajt erejbõl, hanem a Szentllek sugallatra.
Ebben a fejezetben teht nem a jvõ termszetes sszel val felmrsrõl, nem is az Istentõl kapott prfcikrl, hanem az okkult, azaz ezeken kvl esõ mdszerekrõl runk, s a szoksos szhasznlatot kvetve ezeket nevezzk ``jvendõmondsnak''.
Vilgosan foglal llst a Szentrs a nem keresztny jvendlsekkel kapcsolatban: Ha prfta vagy lomlt tmad krdben, s jelt mutat vagy csodt tesz elõtted, s a jel vagy csoda, amelyet mutat, megvalsul, kzben azonban azt mondja: kvessnk ms isteneket - olyanokat, akiket nem ismersz -, s imdjuk õket!, ne hallgass az ilyen prfta vagy lomlt szavra.
Mert az r, a te Istened prbra fog tenni, hogy megtudja: csakugyan szvetek, lelketek mlybõl szeretitek-e az Urat, a ti Isteneteket.
Az Urat, a ti Isteneteket kvesstek, õt fljtek, parancsait tartstok meg, az õ szavra hallgassatok, õt imdjtok s õhozz ragaszkodjatok!
Lehetsges teht, hogy hamis prfta beteljeslõ jvendlst mondjon, de ez nmagban nem igazolja.
Csak akkor szabad kvetni, ha hitnkkel sszhangban van minden egyb dolga (tantsa, cselekedetei, lete) is, gy meggyõzõdhetnk arrl, hogy Istentõl jtt a jvendls.
Nhnyan ezt szoktk ellene vetni: ``Nem mindegy, kitõl van a jvendls, ha egyszer igaz?'' A vlasz egyrtelmû: ``Nem!'' A Stn az igazsgot is felhasznlhatja zavarkeltsre vagy az irnta val bizalom felkeltsre, hogy majd ksõbb szrevtlenl cssztathasson, hazudhasson.
A jvendõmonds kevsb veszlyesnek tûnhet, mint az elõzõ rszben trgyalt szellemidzs. Ennek megfelelõen mg a felletes keresztnyek kztt is ritka, hogy spiritiszta szenszra jrnnak, viszont sokan bngszik a horoszkpokat, nhnyan jsnõhz vagy npi jsmdokhoz fordulnak, mert gy gondoljk, ez sszeegyeztethetõ keresztny hitkkel.
A valsgban azonban a jvendõmondsi technikk vagy az emberi tudatlansgra s hiszkenysgre alapoznak, vagy pedig (rejtetten) a szellemvilgtl krnek segtsget.
Mindkt eset olyan, hogy nem fr ssze a keresztnysggel.
Amennyiben a jvendõmonds csak csals, akkor sincs j hatssal, nem nevezhetõ ``rtatlan jtszadozsnak''.
Egyrszrõl a jvõ megfejtsre sznt idõ, pnz s figyelem sokkal jobb dolgokra lenne fordthat, gy a mulaszts s a lehetõsgek nem j felhasznlsa mindenkppen fennll.
Ennl rosszabb azonban az az llapot, amit a jvõt megfejteni szndkoz lelklet teremt, hisz a tiltott jvendõmondshoz val forduls alapvetõen az Istenbe vetett bizalom hinybl fakad s azt erõsti.
Ugyanis, mint fentebb rtuk, Isten nem hagy minket teljes tudatlansgban a jvõvel kapcsolatosan.
Amit viszont elrejt elõlnk, mert sem esznkkel sem Istentõl magtl nem tudhatjuk meg, az biztos olyan, hogy jobb, ha nem tudunk rla. Ebbe a keresztny embernek bele kell trõdnie, bizalommal Isten kezbe helyezve a jvõt.
Jzus kifejezetten biztat erre Mt evangliumban: Ne aggdjatok teht a holnap miatt, a holnap majd gondoskodik magrl!
A mnak elg a maga baja.Okkult jvendlseket elfogadni azt a veszlyt is magban hordozza, hogy a jslat befolysolja az ember cselekedeteit s meg akar felelni a jvendlsnek, ami zavart okoz.
Tbb esetet jegyeztek fel, amikor valaki csak azrt lett ngyilkos, mert egy jsls ltal mondott idõpont kzelgett, amikor nehzsg, prbattel vagy hall vrt volna r a jsls szerint.
Ekkor mr teljesen mindegy, hogy a jslst tevõ szemly nem is vette komolyan a jslatot, csak csalssal akart pnzhez jutni, a kr mr bekvetkezett.
Kevsb slyos, de relis eset lehet a kvetkezõ: Egy fiatalembernek megjvendli egy jsnõ, hogy kt ven bell meghzasodik s boldog lesz.
Amennyiben ezt a fiatalember flig komolyan veszi, az befolysolja prkeressben, s mindenkpp meg akar nõslni kt ven bell.
Ez a felttlen hzassgktsi knyszer viszont elhamarkodott dntshez vezetheti õt.
Amennyiben ennyire nem veszi komolyan a jslatot, s nem hzasodik meg ``hatridõre'', akkor ksõbbi hzassgban egy nehezebb idõszakban eszbe juthat az eset, s azt gondolhatja, hogy ott rontotta el az egszet, hogy nem hallgatott a jsnõre s nem hzasodott meg gyorsabban, esetleg valaki mssal.
Ilyen gondolatok megmrgezhetik felesghez fûzõdõ kapcsolatt.
Beszlni kell arrl is, hogy az igazi jvendõmond emberek s jsnõk valjban a szellemvilggal veszik fel a kapcsolatot s ez akr beteljeslõ jvendlsekhez is vezetheti õket.
Ezt a jslst ``magas szinten'' vgzõ emberek el is ismerik, azaz bevalljk, hogy a krtyavets, horoszkp, lomnts, tenyrjsls stb. nmagban nem elegendõ, hanem magasabb hatalmaktl kapnak segtsget.
Szmtalan jvendõmond mdszer alapul azon, hogy vletlenszerû alakzatokat bmul a js s senki ms nem tudja rtelmezni az alakokat csak õ maga, mert õneki ``felsõbb helyrõl'' megadatott ez a kpessg.
Ez az eset nyilvnvalan fennll az lomntsnl, madarak replsi alakzataibl vagy llati belsõsgekbõl val jslsnl, de az ``igazi'' csillagjslsnl is ez a helyzet, ahogy ksõbb ezt kifejtjk.
Nincsenek ugyanis fix szablyok, melyeket le lehetne egyszer s mindenkorra rni, csak tmutat tancsok, s a jsls minõsge a js szemlyn mlik, hogyan tudja rtelmezni a jeleket.
Ha viszont a js a szellemvilg segtsgvel jvendl, az ugyanazokat a veszlyeket hordozza, mint a spiritizmus egyb formi.
|